Back
Next
ЗБЕРІГАННЯ ЛАКОФАРБОВИХ МАТЕРІАЛІВ
Одним з найважливіших аспектів гарантії отримання якісного лакофарбового покриття, поряд з технічними характеристиками ЛФМ, умовами забарвлення і підготовкою поверхні, є належні умови зберігання лакофарбових матеріалів. Навіть сама ідеальна емаль або грунтовка, що володіє належним комплексом властивостей, не є гарантією успішної і якісної забарвлення поверхні, якщо не були забезпечені необхідні умови при їх зберіганні.

З іншого боку, поряд з питаннями забезпечення якості продукції, при зберіганні ЛФМ, особливо органорозчинних, часто доводиться враховувати і вимоги безпеки - такі матеріали є вибухо- пожежонебезпечними через що входять до їх складу органічних розчинників.

Вимоги щодо зберігання ЛФМ викладені в ГОСТ 9980.5 «Матеріали лакофарбові. Транспортування і зберігання ». Даний стандарт визначає умови зберігання: тип складських приміщень, температурний режим, вимоги до зберігання поза складських приміщень, число ярусів тари з ЛФМ в штабелі, вимоги щодо спільного зберігання багатокомпонентних ЛФМ і матеріалів, які є небезпечними вантажами.

Умови правильного зберігання ЛФМ
1. Органорозчинні ЛФМ найдоцільніше зберігати в спеціалізованих сухих, критих, неопалюваних складських приміщеннях при температурі навколишнього середовища від мінус 40⁰С до плюс 40⁰С на відстані не менше 1 метра від нагрівальних приладів.
ЛФМ необхідно зберігати окремо від кислот, лугів та інших хімікатів.

Для водно-дисперсійних ЛКМ в осінньо-зимовий період, коли температура навколишнього середовища протягом доби може неодноразово змінюватися, зберігання повинно проводитися в опалювальному приміщенні з температурою вище 0 ° С. При недотриманні температурного режиму, лакофарбовий матеріал буде безнадійно зіпсований, тому що відбудеться необоротне руйнування його основної частини - полімерної дисперсії.

2. У разі відсутності можливості тривалого зберігання ЛФМ в спеціалізованих складських приміщеннях, їх складують в упакованому (палетованих) вигляді на спланованих майданчиках, захищених від дії прямих сонячних променів і атмосферних опадів, наприклад, під навісом.

ЛФМ, що зберігаються в металевій тарі і нагріваються під прямими сонячними променями, з великою часткою ймовірності може стати некондиційним. Так ПВХ матеріали (емалі ХВ-16, ХВ-124, ХВ-518, ХВ-785 і ін.) В жарку погоду можуть полімерізуватися з наростанням в'язкості аж до гелеутворення, і такий процес не завжди звернемо. Акрилові емалі для дорожньої розмітки при нагріванні під дією сонячних променів висихають на внутрішніх стінках і кришках тари у вигляді тонких твердих крихких плівок. При переміщенні, розтині та інших маніпуляціях тендітна плівка відвалюються у вигляді тонких лусочок, потрапляючи в матеріал, і можуть забивати тонкі фільтри і сопла фарбувальних дорожніх машин (такі лусочки розчинні, але для їх розчинення потрібне інтенсивне перемішування, що не завжди можливо у споживача). Алкідні матеріали (ґрунтовки ГФ-021, ГФ-0119, ГФ-0163 і ін., Емалі ПФ-115, ПФ-223 і багато інших) при зберіганні під відкритим сонцем можуть утворювати окисні плівки.
Волога, що утворюється опадами, просочуючись всередину тари з ЛФМ (через особливості конструкції тари, нещільного прилягання кришки до горловини і т.п.), також призводить до небажаних наслідків - формування іржі на внутрішніх стінках металевої тари, зміни відтінку кольору ЛФМ білих і пастельних тонів, появи дефектів покриття при фарбуванні та ін.

3. ЛФМ, розфасовані в пластикову тару, допускається зберігати в штабелях висотою не більше 3 метрів на дерев'яних піддонах, розфасовану в металеві барабани - висотою не більше 5,5 м. Порушення даної умови може призвести до розгерметизації тари і, як наслідок, до розливу ЛФМ.

4. Допускається зберігання ЛФМ в тарі на відкритих майданчиках на час комплектації відвантаження терміном не більше 3 діб.

Якщо для конкретного ЛФМ потрібні особливі умови зберігання, вони повинні бути вказані в нормативній та технічній документації (ГОСТ, ТУ, етикетка).

Дотримання перерахованих вище умов зберігання дозволить забезпечити якість ЛФМ в процесі їх зберігання.